«Італійської кухні не існує!» – скаже вам будь-який італієць! Чому? Тому, що в кожному регіоні Італії, а інколи і в кожному місті, є свої спеціалітети та фірмові страви.
Сьогодні ми будемо говорити про один з найменших італійських регіонів – про Лігурію. І я опишу найкращі лігурійські страви і продукти. Якщо ж вам зручно дивитися відео, а не читати статтю – нижче ви знайдете і його:)
Фокача
Лігурія – Батьківщина фокачі. Справжня фокача – це корж, розміром як деко і товщиною в 1-2 см зі злегка солонуватим смаком, щедро просочена оливковою олією. Після того, як ви з‘їдаєте шматок фокачі, ваші руки будуть лисніти від олії, настільки її багато.
Фокача тане у роті, її практично не потрібно жувати. Італійці люблять занурювати шматочок фокачі у каву та, коли корж просочиться, їсти її. На перший погляд це здається дивним, але точно варто спробувати!
Існує велика кількість видів фокачі, крім звичайної:
- З травами
- З оливками
- З сиром
- З цибулею (обов’язково спробуйте, цибуля не має жодної гостроти)
- З песто
- З помідорами з прошутто тощо….
Це далеко не повний список, адже є ще фокачча ді Рекко, яку готують тільки в 4-х містечках Лігурії, і фокача-піцца.
Песто
Класичний песто – генуезський. А головне місто Лігурії – це Генуя, що перетворює песто в головний продукт регіону. У кожній кав‘ярні або ресторані половина страв буде з додаванням песто, тому цей регіон однозначно протипоказаний тим, хто не любить цей соус.
В Лігурії песто готують саме з базиліку – тут його багато, а аромат його настільки сильний, що фактично ліиає в повітрі. А ще цікаве те, що в Лігурії не додають пармезан в песто, а використовують сири грант падано або пеккоріно. Лігурійці – мужні люди, адже вони готують песто завжди вручну, в спеціальних дерев‘яних ступках.
Мій рецепт класичного песто – з пармезаном 🙂
Сири та м’ясо
Кожний італійський регіон відрізняється сирами і м‘ясом, які тут виробляють. Сусідній з Лігурією регіон – Тоскана, а Парма знаходиться в якихось 100 км. Тому звичайно тут ви знайдете парміджано реджано (пармезан, що вироблений на його батьківщині) та пармську шинку (яка не шинка, а найніжніше прошутто). Але якщо говорити про лігурійські продукти, то треба виділити:
Сир качотта – овечий сир невеликої витримки, ідеальний до баклажанів, перців та помідорів.
Кабанін (U cabanin) – ще один овечий сир, але вже витриманий. Підходить до білого холодного вина та до фокаччі.
Прошутто в перцевій скоринці – звичайне прошутто, але для тих, хто любить гостріше.
Лимони
Звичайно, досвідчені мандрівники скажуть мені, що найкращі лимони виростають на узбережжі Амальфі. Я там не була і сперечатись не буду. Але мій сьогоднішній гастрономічний досвід такий, що більш ароматних та соковитих лимонів я ще не пробувала! Тому додавайте в страви лимони обережно 🙂 і не забудьте спробувати найсмачніше лимонне морозиво і лимонну граніту – це заморожений лимонний сік з цукром, виходить щось середнє між напоєм і сорбетом.
Трофі
В кожному регіоні Італії є своя характерна форма пасти. В Лігурії це трофі – паста, схожа на невеликі стручки. Унікальність цієї пасти у двох речах. По-перше, ви не зустрінете трофі за межами Лігурії. А по-друге, ця паста завжди виходить al dente, навіть якщо ви про неї забули. Подають троффі звичайно ж з песто!
Насправді Лігурію вважають одним із найсмачніших регіонів ще й за тієї причини, що базові для італійської кухні продукти тут виростають особливо ароматними через особливості рельєфу – гір. Тому тут дуже смачні помідори, оливки, оливкова олія, а місцеве вино можна спробувати тільки знаходячись в самому регіоні, адже винограду вирощують лімітовану кількість. Ну і як будь-який морський регіон в Лігурії багато морепродуктів, серед яких виділяються анчоуси. Тут вони великі та із злегка підкопченим смаком.
Лігурія виявилась настільки магічним місцем, що на наступний рік ми повернулись. І я написала другу частину гастрономічних подорожей 🙂