Найочікуваніша великодня страва, випічка та десерт! Традиційно кожен – так-так, абсолютно кожен, повинен з’їсти шматочок пасочки, тому буду ділитися найціннішим.
Одразу напишу, що в основі цієї страви лежить старовинний рецепт паски від пана Похльобкіна. Кожен рік я змінюю щось: інгредієнти, бренди борошна, спеції або ж їх концентрацію у пошуках ідеалу. І мені здається, що ідеал – ось він, у рецепті. Мої пасочки дуже здобні, з яскравим смаком та запахом, насиченого жовтого кольору, нагадують італійську великодню випічку панеттоне. Я використовую продуктів з розріхунку на 1,5 кг борошна. Це дуже велика порція, вам вистачить приготстити навіть велику родину. За бажанням ви можете зменшити порцію на третину або на 2 третини.
Рецепт написано поетапно, при чому перший етап – ввечері перед приготуванням паски.
Шукаєте більш просту великодню випічку? Подивіться рецепт гречаних великодніх кексів.
Рецепт:
1,5 кг борошна
90 г обов’язково свіжих (не сухих) дріжджів
1,5 (375 мл) стакана молока
15 яєчних жовтків
5 яєчних білків
375 г цукру
300 г вершкового масла
150 г родзинок
40 г коньяку
50 г апельсинових цукатів
Цедра 3-х великих лимонів
1/2 ч.ложки тертого мускатного горіху
1/2 ч.ложки кардамону
1 ч.ложка шафрану
1 стручок ванілі
Дрібка солі
Для глазурі:
2 яєчних білка
Сік половини лимону
250 г цукрової пудри
Дрібка солі
- З вечора дістати з холодильника молоко, яйця та вершкове масло. Підготувати борошно та цукор.
- Молоко закип’ятити та покласти в нього розрізаний стручок ванілі, дати настоятися до ранку.
- З ранку відміряти та просіяти борошно.
- Приготувати опару: в 1 стакані молока, що кипить, заварити 75 г борошна, швидко розмішуючи дерев’яною ложкою до отримання еластичної маси.
- Одночасно дріжджі розвести у 0,5 стакана теплого молока (40 градусів) з дрібкою цукру, змішати зі 150 г борошна та залишити на 10 хвилин.
- Поєднати опару та дріжджову суміш (пункт 4+пукнт 5), накрити рушником, замотати у ковдру та поставити у тепле місце для підйому на 1 годину або більше.
- Родзинки замочити в окропі.
- Шафран замочити у коньяку.
- Приготувати яєчно-цукрову суміш: жовтки розтерти з дрібкою солі, додати цукор та білки, після чого збити масу міксером до посвітління кольору.
- Родзинки обсушити на паперовому рушнику.
- Половину яєчно-цукрової суміші (пункт 9) влити у дріжджову суміш (пункт 6), додати 525 г борошна, вимішати та дати підійти протягом 1,5 годин або більше – об’єм тіста має збільшитися у 2 рази.
- Потім долити другу половину яєчно-цукрової суміші 9пункт 9), додати 750 г борошна та замішувати тісто, поки воно не буде відставати від рук.
- Розтопити вершкове масло, потім дати йому охолонути майже до кімнатної температури.
- Натерти лимонну цедру, мускатний горіх, очистити та подрібнити у ступці кардамон.
- Процідити коньяк, щоб прибрати залишки шафрану.
- У готове тісто поступово влити невеликими порціями тепле рідке вершкове масло, вимішати, додати прянощі (цедру, шафран, мускатний горіх), коньяк та дати підійти тісто повторно – це займе біля 1,5 години (тісто має збільшитися у 1,5-2 рази).
- Після підйому осадити тісто до його первинного об’єму, додати до нього родзинки та цукати, попередньо обваляти сухофрукти у борошні.
- Тісто розділити по формах: кожну форму треба заповнити наполовину. З вказаної кількості інгредієнтів виходить 1 велика пасочка, 5 середніх та 4 маленьких.
- Паски поставити в холодну духову шафу та включити температурний режим у 50 градусів на 15 хвилин. Пасочки піднімуться, після чого треба збільшити температуру до 175 градусів. В залежності від розміру пасочок та духової шафи процес випікання займе від 20 хвилин і більше. Уважно слідкуйте за випіканням! Якщо верх почне підгорати, накрийте паски фольгою. Перевіряйте готовність за допомогою дерев’яної шпажки.
- Готові паски дістати з духової шафи. Дати їм охолонути.
- Приготувати глазур: збити білки з дрібкою солі та чайною ложкою лимонного соку до піну. Потім послідовно додавати цукрову пудру, продовжуючи збивати. І в кінці – залишки лимонного соку.
- Паски прикрасити глазур’ю та прикрасити. Смачного!