Найвідоміший грузинський соус. І один із моїх найулюбленіших. Але спочатку — невеличка історія моєї сім’ї.
У ткемалі мене закохала мама. А її — подруга Гуліко з Тбілісі. Все моє дитинство Гуліко передавала до Києва ткемалі літрами. Я кривилася (бо соус кислий), а мама не просто їла його з м’ясом — вона пила соус пляшками (Гуліко завжди передавала ткемалі у скляних пляшках). Ніколи після я не бачила нікого, хто б так любив ткемалі, як моя мама. Дехто навіть вважав, що в неї грузинське коріння 🙂 Проте це не так — для цього просто подивіться на моє фото.
З часом контакт з Гуліко був загублений (складні 90-ті), але смак ткемалі не забувся. Тому мама знайшла записи рецепта Гуліко та почала готувати його сама. Тут підросла я, зрозуміла смак цього соусу і стала активним учасником у його поїданні 🙂
Нині ж дедалі частіше ткемалі готую саме я. А тепер ще й ділюся рецептом із вами.
Хочу звернути вашу увагу, що для приготування цього соусу обов’язково потрібна алича, а не слива. Алича може бути жовта або червона — це не має значення (на фото одне ткемалі з жовтої, а інше — з червоної аличі). Ще алича відрізняється за рівнем кислоти. Тому в рецепті вказано різну кількість меду (до речі, можна використовувати замість меду цукор із розрахунку 1 ст.ложка меду = 100 г цукру).
Рецепт (вихід — близько 2-2,4 л соусу):
5 кг жовтої або червоної аличі
2 головки часнику
150 г / 1 дуже великий пучок кінзи
3-4 шт. парасолькового кропу
1,5 ч.ложки сухого коріандру
1 дуже гострий китайський перець
2-4 ст.ложки з гіркою меду нейтрального смаку
1 ст.ложка солі
- Аличу скласти у велику каструлю. Додати крупно нарізаний кріп та нижню частину зелені кінзи. Варити на вогні вище середнього рівня під закритою кришкою 10 хвилин після закипання. Потім дати повністю охолонути.
- Перетерти аличу, щоб відділити кісточки та зелень. Краще перетирати не через сито, а через металевий друшляк із великими дірочками.
- Кінзу, часник та перець дрібнесенько нарізати або подрібнити в блендері. Я подрібнюю 8-10 секунд у Термоміксі. Змішати масу з аличею. Поставити каструлю на плиту на середній вогонь, довести до кипіння, помішуючи. Додати сіль, мед та подрібнений у ступці або кавомолці коріандр. Варити все разом 10-15 хвилин. Обов’язково скуштуйте соус на сіль та цукор. Якщо він надто кислий, що аж зводить зуби (так буває), додайте більше меду. Розлити готовий соус в стерилізовані банки. Зберігати в темному місці. Смачного!
Ткемалі смакує до м’яса та птиці. Наприклад, до м’ясного рулету, шотландських яєць, буженини, свинячої гомілки або до битків, грильованих перепілок, домашніх сосисок та інших смачних страв.